Aileden Biri Evde Bakım Merkezi tüm hemşireleriyle birlikte Hemşireler Haftası'nı kutladı

Hemşirelik haftası kutlu olsun!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Oy Verilmemiş)
12 May 2017 Bizden Haberler

Hemşirelik, insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir. Tarihi çok eski olan hemşirelik mesleği, ilk çağlarda Eski Mısır, Hindistan, Yunanistan ve Roma’da bugünkü biçiminden farklı olarak yapılmaktaydı.

Modern hemşireliğin adımları Florence Nightingale tarafından atılmış. 1854 yılında Kırım Savaşı sırasında İngiltere’den gelerek, Üsküdar’daki Selimiye Kışlası’nda hemşirelik yapan ve büyük ün kazanan Florence Nightingale 1860 yılında Londra’da ilk hemşirelik okulunu açmıştır. Florence Nightingale’in ünlü sözü “Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terk edilmiştir.” bugün birçok hemşirelik okulunun duvarını süslemektedir.

Ülkemizde ise ilk olarak “Hilal-i Ahmer Cemiyeti” bugünkü adıyla Kızılay 1911 yılında hemşirelik kursları açmıştır. Bu kursları bitiren hemşireler, 1912-1914 tarihlerindeki Balkan Savaşları ile 1914-1918 arasındaki Birinci Dünya Savaşı’nda hasta ve yaralı askerlere bakmışlardır. Daha sonra 21 Şubat 1925 yılında Cumhuriyet Dönemi’nin ilk hemşire okulu olan “Kızılay Hemşire Okulu” açılmıştır.

12 Mayıs günü modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florence Nightingale’in doğduğu gün olduğu için, “Hemşirelik Haftası”nın başlangıç günü olmuştur. 1964 yılından itibaren ülkemizde de her 12 Mayıs Günü “Hemşireler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Hemşirelik, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakından ilgili bir meslektir, temelinde insan sevgisi ve saygı yatar. Hemşire din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak için sevgi, şefkat, disiplin ve ciddiyet ile çalışır.

Başta Aileden Biri’nin birbirinden değerli hemşireleri olmak üzere, büyük özveri ve tutkuyla işini yapan tüm hemşirelerin “Hemşirelik Haftası”nı kutlarız.  İyi ki varsınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

Arama
+