Uzman radyoloji hekimi, taşınabilir ultrason cihazı ile evinize gelerek ultrason işlemini gerçekleştiriyor. Hem gebelik ultrasonu hem de yenidoğan bebekte gelişimsel kalça çıkığı kontrolü için ultrason hizmeti alabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika süren işlemin sonucunu, radyolog raporu ile birlikte aynı gün içerisinde sizlere gönderiyoruz.

Ultrason cihazı, insan kulağının duyamayacağı yüksek frekanslardaki ses dalgalarının yansımalarından sonuç elde ettiği için radyasyon üretmez. Bebekler ve gebeler için güvenle tercih edilen görüntüleme yöntemlerinden birisidir.

Gebelik ultrasonu

Gebeliğin belirli haftalarında yapılan ultrason incelemeleri ile hem bebek hem de anne sağlığı için önemli veriler elde edilmektedir. Uzmanlar, gebeliğin ilk üç ayında bir kez,  sonrasında 18-20 ve 24-28’inci haftalarda olmak üzere toplam 5-6 kez ultrason çektirmenin yeterli olduğunu belirtmektedir.

Bebekte gelişimsel kalça çıkığı

Kalça çıkığı  bebeklerde kalça ekleminin düzgün şekilde gelişmemesi sonucunda ortaya çıkan bir kas-iskelet sistemi durumdur. Uyluk kemiğinin kalçayla birleştiği kısmı top şeklindedir ve kalça kemiğinde yuvarlak bir yuvaya oturarak eklem oluşturur. Kalça çıkığı var ise eklemin soket kısmı çok sığdır ve femur başı sıkıca yerine oturmaz, bu nedenle kalça eklemi gevşektir.

Kalça çıkığı süreci anne karnında başlar ancak hastalığın seyri doğumdan sonra da devam ederek, bebek büyüdükçe kötüleşme eğilimindedir. Bebek devamlı kucakta olduğu için kalçanın çıkık olduğu anne baba tarafından genellikle yürüme çağına kadar anlaşılmaz.

Doğuştan kalça çıkığı için kalça ultrasonu taraması bebeklerde 1 ila 3 ay arası yapılmaktadır. Kalça çıkığı ultrasonu oldukça kısa süren ve bebeği rahatsız etmeyen bir işlemdir. Bunun için bebeğin kalça bölgesine bir jel sürülür ve ultrason makinesiyle bacaklar incelenir. Bebek huzursuz olmadıkça işlem 15 dakika içinde tamamlanabilir.

Ultrason hizmetinin ücreti, gidilecek adrese göre değişmektedir, ücret bilgisi için 0212 347 2670 ve 0543 659 0901 no’ları arayarak, bilgi alabilirsiniz.