Yenidoğan bebeğinizin ilk dönemlerinde anladığı bir tek sevgi dili var, sizin dokunmanız… Bebek masajı, anne ile yenidoğan bebeği arasındaki duygusal bağı güçlendirecek ve yakınlaşmalarını sağlayacak güçlü bir iletişim yoludur. Annenin bebeğine sevgiyle ve şefkatle dokunması veya konuşarak iletişim kurması bebeğin sevildiğini, istendiğini, değer verildiğini anlatır. Aynı şekilde anne de masaj sayesinde bebeğini daha yakından tanır ve onu daha iyi anlayabilir.

 

Masaj, bebeğinizi sakinleştiren ve rahatlatan, bedensel ve ruhsal gelişimini olumlu yönde etkileyen bir uygulamadır. Doğum sonrası 6. haftadan itibaren bebeğinize masaj yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bebek masajının faydaları*:

 1. Stres hormonlarının seviyesini azaltarak bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur
 2. Serotonin miktarını artırarak, bebeğinizin daha kolay uyumasını sağlar
 3. Solunum ve dolaşımı iyileştirir
 4. Sindirim ve boşaltım sistemlerini düzenler
 5. Motor gelişme ve koordinasyonu geliştirir
 6. Rahatsızlık dönemlerinde, özellikle de diş çıkarma dönemlerinde ağrıyı ve ödemi azaltır
 7. Bebeğin sosyalleşmesini sağlar

Yenidoğan hemşiremiz annenin belirlediği zamanda eve gelerek veya görüntülü görüşme ile, anneye bebek masajının faydalarını ve çeşitlerini anlatıyor, sonrasında da uygulamalı eğitim veriyor. 60 dakikalık eğitim sırasında anneler yenidoğan bebekleri için aşağıdaki masaj tekniklerini öğreniyorlar:

 1. Yüz masajı
 2. Karın masajı
 3. Kol masajı
 4. Sırt masajı
 5. Bacak masajı
 6. Ayak masajı
 7. Sakinleştirme masajı
 8. Gaz için yapılması gereken masaj

Özellikle gaz için yapılması gereken masaj yenidoğan bebeğinizin sindirim sisteminin henüz gelişmeye başladığı dönemlerde gaz çıkarmasını sağlamak için çok faydalı olacaktır, yenidoğan hemşiremizin gaz masajını gösterdiği videoyu buradan seyredebilirsiniz.

 

*Bebekler masaj ister, Barbara Ahr
*The pratical art of baby massage, Peter Walker