Bebek bakıcısı seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Bebek bakıcısı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Yıldız, Ortalama: 5,00 - 5)

İşini severek yapan, yetkin bir bebek bakıcısı, annenin yardımcısı olarak bebeklerin mutlu ve tatmin olarak büyümelerinde önemli bir rol üstlenir.  Aileler, bu çok kritik görevdeki kişiyi seçerken, sürecin her aşamasını en iyi şekilde planlayarak vakit, nakit ve moral kaybına sebep olacak yanlış seçimlerden kaçınabilirler.

Bakıcı nasıl bulunur?

Bu konuda çoğu ailenin başvurduğu ilk kaynak arkadaşları ve yakın çevreleridir. Tanıdık bir ailenin yanında çalışmış ya da o ailenin yanında çalışan kişinin tanıdığı bir kişi güven skalasında üst sıralarda yerini alır. Ancak tanıdıklardan eski çalışanları konusunda referans isterken dikkatli olunmalıdır, keza birçok aile, bakıcının sahip olduğu mahrem aile durumu bilgisinden dolayı, yakın çevreleri tarafından aynı bakıcının işe alınmasını tercih etmeyebilir.

Sıklıkla başvurulan kaynakların arasında, annelerin internet üzerinden takip ettiği blog siteleri bulunmaktadır. Aralarında Araştıran Anneler, Blogcu Anne gibi binlerce annenin üye olduğu blogların da olduğu bu siteler, bebek bakıcısı bulma konusu da dahil olmak üzere, birçok konuda birinci elden tavsiye içeren faydalı bilgiler sunmaktadır.

Arkadaş ve çevre kaynaklarını tüketen ve internet araştırmalarından umduklarını bulamayan anneler ise bakıcı bulan danışmanlık şirketlerine başvurmaktadır. İstanbul’da bu alanda faaliyet gösteren birçok şirket bulunmakta ve internette bebek bakıcısı nasıl bulunur diye araştırma yapıldığında çok sayıda şirketin bilgisine ulaşmak mümkün ancak bu şirketler arasında da titizlikle eleme yapmak çok önemlidir. Birçok şirket, bakıcı arayan ailelerle ilk görüşmelerinde çeşitli taahütler vermekteler ancak daha sonra bu taahütlerin arkasında duramadıkları zaman aileleri mağdur durumda bırakmaktalar. Bakıcı yerleştirmesi yaptıktan sonra ailelerden çeşitli miktarlarda komisyon alan bu şirketler ile, komisyon karşılığı yapılacak işler konusunda örneğin yerleştirilen bakıcının ayrılması halinde yerine yeni bir bakıcı bulunması gibi, sözleşme yapılması özellikle tavsiye edilmektedir.

İyi bir bakıcı nasıl bulunur?

Birçok aile yukarıda bahsedilen birden fazla kaynağa aynı anda başvurmaktadır ve süreç içerisinde birçok bakıcı adayı ile görüşme yapmaktadır. Bebek bakıcısı seçerken nelere dikkat etmelisiniz sorusuna cevap vermek için danıştığımız uzmanlar, diğer birçok özelliğin yanı sıra bebek bakıcısında olması gereken en önemli özellikleri sizler için aşağıda listelediler:

 1. Deneyiminin olması: En doğru tercih, bakıcının kendisinden beklediğiniz çalışma tanımı dahilinde daha önce çalışmış olmasıdır. Tek çocuk, ikiz çocuk, yeni doğan bebek, 1 yaşında bebek, sağlıklı bebek veya hastalığı olan bebek bakımı gibi beklentiniz neyse görüştüğünüz kişinin birebir bu deneyimi olup olmadığını sorgulayın.

 

 1. Enerjisinin yüksek olması: Bebek ve çocuk bakımı uzun çalışma saatleri, ön görülemeyen çalışma şekilleri ve aynı anda yapılmayı bekleyen birçok iş içerecektir. Görüştüğünüz kişinin sadece belirli saatler içerisinde net olarak yapılandırılmış bir iş tanımı ile çalışmayı tercih edeceğini hissediyorsanız, bu kişi doğru aday olmayabilir.

 

 1. Sakin ve sabırlı olması: Gün içerisinde evdeki herkesin tolerans sınırlarını zorlayacak olaylar yaşanacaktır, bakıcının çocuğunuza karşı her zaman sabırlı olması en öncelikli konudur.

 

 1. Dürüst olması: Yapılan işin özünde en değerli varlığınızın korunması ve büyütülmesi yer alıyor. Dolayısıyla çalışan bakıcının hata yapsa dahi yaptığı hatasını söyleyebilecek kadar dürüst olması çok önemli.

 

 1. Dilinizden anlıyor olması: Görüştüğünüz kişinin öncelikle Türkçe dilline hakimiyetinden emin olmalısınız. Bazı zamanlarda telefonda kendisiyle görüşüp, gelişen olayları ondan dinleyeceksiniz, bazen de acil durumlarda kendisinde çok hızlı ve net bilgi almanız gerekecek. Eğer yüzyüzeyken konuştuğu kelimeleri anlamakta zorlanıyorsanız, uzaktan veya panik anında iletişim kurmanız pek mümkün olmayacaktır.

Bakıcı ile yapılacak görüşme

Yüzyüze görüşme sırasında, her ne kadar kişinin, deneyimi, enerjisi ve kendini ifade şekli konusunda bir fikir edinseniz de, muhtemel bakıcı adaylarıyla geçirilen 15-20 dakika içerisinde kişinin ne kadar sabırlı, dürüst veya güvenilir olduğu yönünde bir görüş oluşturmak çok mümkün değildir. Bu yüzden, bakıcı adayının daha önce çalıştığı ailelerden alacağınız referans karar vermekte en önemli etken olmaktadır.

Yine de bakıcı adayıyla yaptığınız mülakat sırasında daha ne kadar bu işi yapmayı düşündüğü, acil durumlarda ne yaptığı, kızdığı zaman ne yaptığı, tahammülünün sınırları, kendi çocukları varsa onlarla ilişkileri, kendi aile yaşamını nasıl tanımladığı gibi konuları sorarak adayın ailenize uygunluğunu sınayabilirsiniz. Bu aşamada kişinin verdiği cevaplar kadar, ses tonu, mimikleri, göz teması gibi vücut dili öğeleri de samimiyeti hakkında önemli ipuçları verecektir.

Bununla birlikte birçok anne, bakıcı adayını internette araştırmakta ve çoğu zaman sosyal medya sayfalarında arkadaşı olarak, paylaştığı içerikleri incelemektedir. Gerçekten de kişilerin paylaştığı içerikler ve çevreleri tarafından bu içeriklere yapılan yorumlar, kişinin sizin aileniz için uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olmaktadır.

Görüştüğünüz kişileri değerlendirirken, her yönden mükemmel kişi arayışında olmanız sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle sizin ve aileniz için en önemli özelliklerin ne olduğunu belirleyip, görüştüğünüz kişileri bunlara göre sıralamanız daha kolay karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bakıcı görüşmesinde sorulabilecek sorular:

 • Kaç yaşındasınız?
 • Çocuğunuz var mı? Varsa kaç yaşında, onunla ilişkinizi, kendi aile yaşamınızı biraz anlatabilir misiniz?
 • Daha önce bakıcılık yaptınız mı? Yaptıysanız kime baktınız? Eğer mümkünse bu kişilerin telefonlarını alabilir miyim
 • Baktığınız çocukla geçirdiğiniz bir günü anlatır mısınız?
 • Acil veya beklenmedik bir durumda ne yaparsınız?
 • Daha ne kadar bu işi yapmayı düşünüyorsunuz?
 • Sigara içiyor musunuz?
 • Kronik bir rahatsızlığınız var mı – şeker, tiroid veya düzenli ilaç kullanmanızı gerektiren herhangi bir durum (göğüs ağrısı, çarpıntı?
 • Yabancı uyrukluysa, vatandaşlık aldınız mı, çalışma izniniz veya oturma izniniz var mı?

Bebek bakıcısı fiyatları

İstanbul metropolünde bebek bakıcısı fiyatları yani bakıcıların talep ettikleri aylık ücretler, bakıcının deneyimi, uyruğu, çalıştığı ve izin yaptığı gün sayısı, bakacağı çocuk veya bebek sayısı, ev işlerinde yardım edip etmeyeceği ve konuştuğu yabancı dil gibi birçok kritere göre değişmektedir.

Örneğin tek bebek bakacak ve fazla deneyimi olmayan Türkmen uyruklu bakıcılar aylık 600-800 dolar seviyesinde maaş talep ederken, ingilizce konuştukları için çok popüler olan Filipinli bakıcılar, aylık 1000-1500 dolar seviyesinde maaş talep etmektedir.

Aylık ücret, bakıcı adaylarını karşılaştırma esnasında en çok kullanılan kriterdir. Bu kriteri doğru hesaplamak adına, bazı bakıcılar tarafından talep edilen izin ücreti gibi diğer ücretler de hesaba dahil edilmelidir. Aynı şekilde aileler, seçecekleri bakıcının maaşına sigorta primini ekleyip, aylık toplam masrafı hesaplamalıdır.

Bebek bakıcısının güvenilir olup olmadığı anlamak

Güvendiğiniz farklı kişilerden uzun süreli çalışma referansı olmadıkça, bakıcınızı iş üzerinde görmeden ona tam anlamıyla güvenmeniz mümkün olmayacaktır. Birçok aile çocuklarını bakıcıyla tek başlarına bırakmadan önce birlikte birkaç hafta geçirmekte ve bakıcıyı yakından gözlemlemektedir.

Bakıcınız eğer dediklerinizi her seferinde eksiksiz uyguluyorsa, temizlik yaptıktan sonra çocuğunuzla ilgilenmeden önce hijyenini sağlıyorsa ve günlük işinde yorulsa da çocuğunuza karşı her zaman sabırlı ve sevgi dolu yaklaşıyorsa, doğru kişiyi bulmuş olabilirsiniz. Yine de birçok aile evine kamera sistemi kurdurmakta ve evde bulunmadıkları zamanda ev içerisini kontrol etmektedir.

Bebeğin hareketleri de bakıcınızın bebekle ilişki düzeyi konusunda size fikir verecektir. Eğer bebek bakıcıyı gördüğünde gülerek tepki veriyorsa, gözlerini ondan kaçırmıyorsa ve onunla iken rahatı yerindeyse, bu durum bebekle bakıcı arasında olumlu bir ilişki olduğuna işaret eder.

Uzmanlar, ailelerin bakıcıyı denetlemek adına eve habersiz baskınlar düzenlemelerinin olumsuz sonuç doğurduğunu belirtiyorlar. Bu tavrın bakıcının güvenini sarsacağını ve kaygılı bir bakıcının işinde verimli olamayacağı görüşü öne çıkıyor.

Bakıcı işe başlamadan önce aileler, kendisinden varsa nüfus cüzdanı, ikametgah, sabıka kaydı yoksa oturma izni, çalışma izni, pasaport fotokopisi gibi belgelerini istemekte ve bu belgeleri saklamaktadır.

Bebek bakıcısının uzun süreli olması için sizin yapmanız gerekenler

Çalışmaya başlayan bakıcının uzun süreli olarak çalışmaya devam etmesi hem çocuğunuzun gelişimi hem de aile için son derece önemlidir. İşe başlayan bakıcının uzun süreli çalışmasını mümkün kılmak için ailelere de birçok görev düşmektedir.

Öncelikle annelerin çalışan bakıcıyla takım olmaya hazır olmaları gerekiyor. Hiçbir bakıcı annenin yerini alamaz ve ilk dönemlerde bakıcı bazı konularda daha becerikli gözükse de, bu durum kendisini hızla geliştirecek anne için dezavantajlı değil, avantajlı olan bir durumdur.

Aynı şekilde annelerin, yapılacak işler konusunda destek almaya başladıklarında, mevcut düzenlerinin bozulabileceğini, eşyaların yerlerinin değişebileceği gibi değişiklikleri kabul etmeleri gerekiyor.

Ev halkının da hiç tanımadıkları bir yabancının evde yaşamasına kendilerini hazırlaması önemlidir. Hem yabancı birinin mahrem alanlarınızı kullanması hem de ailenin sırlarına haiz olması bu sürecin doğal bir sonucudur.

Son olarak bakıcının barınacağı alan, yemek yiyeceği yer, izin kullanacağı zamanlar, ücretinin nasıl ve ne sıklıkta ödeneceği ve kendisinden beklentiler – sadece çocuk bakımı ile mi uğraşacak, yoksa ev işlerinde de destek verecek mi – konusunda aile en baştan ne kadar net olursa, o kadar uzun bir beraberlik olması mümkün olacaktır. Aynı şekilde kişinin gün içerisinde mola ihtiyacının olacağı ve mola vermeden çalışmasının verimliliğini düşüreceği unutulmamalıdır.

Bakıcı işe başlamadan önce sağlık taraması yaptırılmalı

Yenidoğan bebek veya çocuk ile nerdeyse günün her saatini birlikte geçiren, bakım ihtiyacının karşılanmasında ve aktivitelerde yanında olan bakıcıların sağlık durumları çocuğun sağlık durumunu yakından etkilemektedir. Bu yüzden yeni bir bakıcı ile çalışmaya başlamadan önce, bakıcının sağlık durumuna dair tüm bilgileri öğrenmeniz büyük önem taşımaktadır ancak maalesef bakıcıyı işe yerleştiren danışmanlık şirketleri bu tarz bir çalışma yapmamaktadır.

Bakıcının sağlık durumunda en önemli konu bulaşıcı bir hastalığı olup olmadığıdır. Günümüzde özellikle sağlık ve bakım alanında çalışan kişilerde HIV (AIDS), verem, hepatit B ve hepatit C virüsleri oldukça sık görülmekte, ancak bu kişilerin birçoğu bu bulaşıcı virüsleri taşıdığından habersiz yaşamaktadır. Aynı şekilde, kişinin sindirim sisteminin paraziter ve bakteriyel enfeksiyonlar için araştırılması gerekir.

Yukarıdakilerle birlikte, bakıcının eğer kan şekeri veya tiroid hastalıkları varsa, aşırı sinirli veya hareketsiz olabilir veya kalbinde ritim bozukluğu varsa, yoğun çalışmadan etkilenebilir. Bu yüzden uzmanlar, çalışmaya başlayacak bakıcının genel bir check-up yaptırmasının da faydalı olacağını belirtiyorlar.

Bakıcınızın evden çıkmadan veya izin kullanmadan tahlillerini yaptırmak istiyorsanız,  Aileden Biri Evde Bakım Merkezi’nin hemşireleri evinize gelerek tahlil için gereken örnekleri alıp, laboratuvarda işlenmesini sağlayabilirler. Tahil sonuçları da, şirket doktoru tarafından ertesi gün size raporlanır. Tahlil paketi konusunda ücret bilgisi almak için Evde Tahlil sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

Arama
+