Avrupalı sofralara Aileden Biri’nden Katkı…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Oy Verilmemiş)

Aileden Biri Evde Bakım Merkezi, Avrupa Birliği tarafından fonlanan Optifel projesine dahil oldu. Yaşlı bireylerin tükettiği gıda ürünlerinin lezzet, içerik, kullanım ve görüntü gibi yönlerden daha uygun hale getirilmesini amaçlayan Optifel projesi Eylül 2013 itibariyle start aldı. Ön hazırlıkları 2 sene süren projede, Fransa, İspanya, İngiltere, Almanya, Hollanda, İsviçre ve Polonya’dan üniversiteler, araştırma kuruluşları ve özel şirketler birlikte çalışıyorlar.

Avrupa nüfusunun hızla yaşlanması beraberinde başka sorunları da gündeme getiriyor. Araştırmalar, nüfusun önemli bölümünün ileri yaşlarda yetersiz beslenmeden dolayı güç kaybına uğradığını ve bakıma muhtaç hale geldiğini gösteriyor. Marketlerde satılan birçok gıda ürününün ambalajlarının yaşlıların kullanımına uygun olmaması, ısırma ve çiğneme gücündeki azalmadan dolayı yaşlıların seçici davranmaları ve tükettikleri gıdalardan ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri almamaları, yetersiz beslenmenin sebepleri olarak sayılıyor.

Bu önemli soruna çözüm üretmek amacıyla, Fransız Ulusal Gıda Araştırmaları Enstitüsü’nün liderliğinde, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8 farklı ülkeden toplam 26 katılımcı birlikte çalışmaya karar verdi. 4 yıl sürecek “Optifel” projesinin 3 milyon euroluk finansmanı Avrupa Birliği tarafından sağlanıyor.

Türkiye’den sadece Aileden Biri Grubu’nun katıldığı projeyi, şirketimizin İş Geliştirme Direktörü Ferhat Şayeste şöyle anlatıyor: “Proje kapsamında tüm ülkelerde evde, huzurevinde veya bakımevinde bulunan yaşlılarla anket yapılıyor, her ülke özelinde, o ülkenin yaşlılarının yemek tercihleri araştrılıyor ve ihtiyaçları belirleniyor. Anketlerden elde edilecek bulgularla, yaşlıların hem keyifle hem de kolaylıkla tüketebileceği meyve ve sebze bazlı gıdalar geliştirilecek. Meyve ve sebzelere öncelik verilmesinin sebebi hem yaşlılar tarafından meyve ve sebze tüketiminin tercih edilmesi hem de geliştirilecek gıdaların vitamin ve mineraller açısından zengin olmaları…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

Arama
+